Revitalizace fasády požární zbrojnice

konec zimy 2021

Rekonstrukce průtahu obcí Rybníky byla již v plném proudu, když se zrodila myšlenka na opravu fasády požární zbrojnice. Hlavní tah ze Znojma, přes Moravský Krumlov a Ivančice v podstatě až do Brna, bude v obci Rybníky nově vybudovaný a i přilehlé okolí bude stavbou dotčeno a potřebná místa opravena a předělána do reprezentativní podoby. Požární zbrojnice by neměla zůstat pozadu a přidat se k reprezentativnímu vzhledu. Současný stav zevního pláště budovy je v žalostném stavu. Však od vybudování našimi otci a dědečky nedostala budova žádnou zvláštní větší péči a údržbu. A tak nějak se zrodil nápad na opravu fasády.

jaro 2021

Vše začalo oslovením firmy Saint-Gobain Adfors s.r.o., jakožto výrobce perlinky s tím, zda by nám neposkytl potřebné množství pro opravu fasády sponzorským darem. Netrvalo dlouho a byla dohodnuta předávka materiálu. Následovalo oslovení Agroservisu Višňové, stavební a obchodní firmy Miloš Ryšavý a stavení firmy Strabag, které se na základě skvělých vztahů k obci Rybníky taktéž rozhodli podpořit náš projekt na revitalizaci fasády a to materiálními dary.

červen 2021

Využili jsme probíhajících terénních úprav okolo stavby průtahu poblíž hasičky a podařilo se nám tak jen s malým vynaloženým úsilím provést drenáž a izolaci okolo základů budovy. Následovaly lehčí bourací práce - ve smyslu odstranění staré oprýskané omítky. Následovaly další drobné práce, jakožto příprava pro odborné zhotovení fasády. Ono se to nezdá, ale různými přípravnými pracemi, které za námi nešli pořádně ani vidět, jsme strávili téměř 60 člověkohodin. Kvůli novým chodníkům okolo hasičky jsme byli donuceni řešit nová vrata. Venkovní výška terénu se zvedla téměř o 15 centimetrů, a tak jsme oslovili pana Prustoměrského z Moravského Krumlova o zhotovení vrat na míru dle přání - výsledek bude vidět na fotografii níže.

přelom srpna a září 2021

Konečně se začíná něco dít. Nastal den D a začalo se se stavbou lešení. A také nastupuje zednická parta Petra Horáka. Byť zde trávili dlouhé hodiny prací, výsledek nešel příliš vidět. Různých oprav, dorovnávacích a dalších ne moc viditelných, ale důležitých, prací bylo spoustu. Hned po té však už začali plošně měnit vzhled hasičky a rázem se situace neustále měnila téměř před očima. Penetrace, lepidlo, perlinka a znovu lepidlo. Rázem jsme měli pocit, že stojíme před úplně jinou budovou. Poslední vrstva - "fajnová" - už jen vylepšila šedivý vzhled a dala budově patřičný punc.

V tomto okamžiku nastoupila malířská firma, která opatřila novou fasádu barevným nátěrem. Zažloutlá barva fajnové nyní dostala krásný jasně bílý vzhled doplněný červenými prvky na základě vizualizací od projektanta Ing. Vaníčka.

Následně se nakrátko vrátila opět zednická parta k dodělání podezdívky marmolitem.

Odborné práce skončily a nyní je to už zase na nás. Dodělat nejrůznější detaily. Nový nátěr závětrnému plechu ve štítu, nátěr nových vrat, obroušení a nátěr druhých vrat, ošetření nových dveří do netechnické části budovy, pověšení nástěnky a spoustu dalších různých dodělávek.

Hodnota projektu, počítáno se vším všudy, vyšla téměř na 200 tisíc. Nutno však říct, že většinu materiálu se nám podařilo získat sponzorským darem od výše uvedených firem, za což jim patří obrovské díky. Nemalou část nám ušetřil také pan Jetmar, a to bezplatným zapůjčením lešení. Budova je v majetku obce Rybníky a uživateli budovy jsou Jednotka požární ochrany obce - což je organizační jednotka pod hlavičkou obce, a dále pak Sbor dobrovolných hasičů Rybníky (zájmový spolek). Jako sbor máme umístěno sídlo spolku právě v této budově a budovu jistým způsobem využíváme. Z těchto důvodů jsme se rozhodli spolupodílet se na financování tohoto projektu. Z celkového rozpočtu jsme se podíleli částkou 50.000 Kč. Jedná se o citelný zásah do našeho sborového rozpočtu, ale nový kabát budovy určitě stojí za to. Nemalé díky patří především obci Rybníky a paní starostce, která se vznikem projektu souhlasila, i přesto, že se v obecním rozpočtu s touto investicí původně nepočítalo. Nakonec však obec dokázala najít volné prostředky k uskutečnění tohoto projektu. Nutno ovšem zmínit, že kvůli neočekávaným výdajům na opravu fasády požární zbrojnice, musely být seškrtnuty plánované výdaje v jiné oblasti. Tou oblastí bylo odborné vzdělání. Pětice členů jednotky požární ochrany měla být v listopadu vyslána na týdenní školení - základní odborná příprava. Budeme doufat, že se nám podaří v příštím roce tohoto odborného školení zúčastnit.

Díky také členům, kteří různě přiložili ruku k dílu a na brigádě vždy udělali potřebné práce. Jen na tomto projektu strávili členové SDH téměř 100 člověkohodin.

Takže závěrem ještě jedou díky všem co se jakýmkoliv způsobem podíleli na rekonstrukci fasády naší požární zbrojnice!